Cel projektu:
Głównym celem projektu jest utworzenie: 5 miejsc świadczenia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, 10 miejsc świadczenia specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, 20 miejsc w Dziennym Domu Pomocy, 20 miejsc w klubie seniora, 1 miejsca w mieszkaniu wspomaganym oraz wsparcia Opiekunów Faktycznych w ramach szkoleń, warsztatów i pomocy psychologicznej.
Kto może wziąć udział?
Projekt skierowany jest do osób, które z uwagi na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność mają trudności w wykonaniu co najmniej jednej podstawowej czynności dnia codziennego i mieszkają, uczą się lub pracują na terenie powiatu obornickiego, Gminy Suchy Las oraz Gminy Szamotuły. Wsparciem zostanie objętych 295 osób niesamodzielnych i 50 opiekunów faktycznych.
Oferowane wsparcie:
Utworzenie i funkcjonowanie Dziennego Domu Pomocy:
Utworzenie Dziennego Domu Pomocy w Obornikach dla osób niesamodzielnych, ze szczególnym uwzględnieniem chorujących osób starszych. DDP jest formą krótkookresowego wsparcia dla osób potrzebujących wsparcia, ale rokujących wysoko funkcjonalnie (pobyt do 12 tygodni) oraz długoterminowej pomocy dla osób przewlekle chorych, które przez dłuższy czas potrzebujących pomocy w podstawowych aktywnościach życia codziennego, a które nie wymagają hospitalizacji w warunkach oddziału szpitalnego. W ramach zadania zapewniona będzie opieka specjalistów: opiekunów, pielęgniarkę/pielęgniarza, terapeutów takich jak: terapeuci zajęciowi, fizjoterapeuci, logopedzi, terapia sensoryczna, czy behawioralna. Terapeuci pomagają w rozwijaniu umiejętności i poprawie jakości życia podopiecznych. Oprócz tego dostępny będzie pedagog odpowiedzialny za warsztaty, zajęcia artystyczne i zajęcia integracyjne itp, socjoterapeuta – odpowiedzialny za integrację podopiecznych budowanie relacji społecznych i umiejętności społecznych, dietetyk, oraz psycholog, który zapewni wsparcie emocjonalne, konsultacje indywidualne oraz grupowe. Wsparcie udzielać będą także: opiekun medyczny, trener terapeuta. Usługi będą dostosowane zgodnie z potrzebami osób uczęszczających do DDP.
Świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania:
Celem specjalistycznych usług opiekuńczych jest poprawa jakości życia osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu poprzez zapewnienie wysokiej jakości specjalistycznej pomocy osobom samotnym, w przypadkach gdy są jej pozbawione, oraz osobom, które wymagają takiej pomocy, a rodzina nie może jej zapewnić, pomoc dostosowaną do szczególnych potrzeb osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz celów postawionych w planach postępowania terapeutyczno-wspierającego, świadczoną przez osoby z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem.
Utworzenie i funkcjonowanie mieszkania wspomaganego:
Mieszkanie dedykowane jest osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki. Mieszkanie wspomagane przeznaczone jest dla osoby niepełnosprawnej w szczególności niepełnosprawnej fizycznie lub osoby z zaburzeniami psychicznymi lub osoby w podeszłym wieku bądź przewlekle chorej.
Świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania:
Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zalecaną przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Dla każdej osoby starszej korzystającej z usług określony zostanie ich indywidualny zakres.
Wsparcie dla opiekunów faktycznych osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu:
W ramach zadania zaplanowano:
- Szkolenia i warsztaty dla opiekunów związane z: z technikami opieki, terapią, komunikacją, radzeniem sobie ze stresem, adaptacją środowiska i wieloma innymi aspektami związanymi z opieką nad osobami z utrudnioną samodzielnością, w tym warsztaty uświadamiające dot. chorób psychicznych oraz chorób neurodegeneracyjnych, czy warsztaty samoobrony.
- Wsparcie psychologiczne indywidualne
- Krąg wsparcia
Klub Seniora:
Uczestnicy klubu seniora będą mogli skorzystać z szerokiej oferty zajęć, które mają na celu motywowania osób starszych do uczenia się zachowania własnej aktywności ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych pozostających w niekorzystnej sytuacji ze względu na ograniczony dostęp do infrastruktury, pozwalającej na aktywność społeczną. Przykładowe zajęcia: plastyczne, kulinarne, florystyczne, stolarskie, usprawniające, spacery z kijkami, ćwiczenia na świeżym powietrzu, warsztaty rozwoju osobistego oraz usprawnienie pamięci i koncentracji komunikacji i asertywności. Oprócz tego planowane są zajęcia z dietetykiem oraz psychologiem, który wyedukuje seniorów jak radzić sobie z lękiem związanym z przemijaniem oraz ze świadomością o zbliżającej się śmierci. Seniorzy będą mogli również skorzystać z wyjść do teatru, kina, na koncert, operetkę, operę, na basen itp.
Kontakt:
Stowarzyszenie Wspólnota Wolontariuszy Hospicyjnych "Ludzki Gest" im. Jana Pawła II
Tel. 518 795 665
Fundacja AKME
Tel. 601 971 090
E-mail: biuro@fundacja-akme.pl
Pliki do pobrania:
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.
Projekt realizowany w partnerstwie:
Partner wiodący:
Stowarzyszenie Wspólnota Wolontariuszy Hospicyjnych "Ludzki Gest" im. Jana Pawła II
Partner projektu:
Gmina Oborniki
Termin realizacji projektu:
01.12.2023 – 31.12.2026
Suma wszystkich kosztów projektu:
7 544 722,64 zł
Wkład budżetu państwa:
1 872 141,80 zł
Wkład funduszy europejskich:
5 281 305,84 zł
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie