21 września – Światowy Dzień Choroby Alzheimera

W Polsce z otępieniem żyje ponad 500 tys. osób, w tym ponad 300 tys. cierpi na chorobę Alzheimera. W Dziennym Domu Pomocy AKME w Poznaniu przy ul. Mielżyńskiego przebywają również osoby z chorobą Alzheimera i innymi formami demencji lub zaburzeń neuropoznawczych. Funkcja wspierająca opiekuńcza to podstawowe zadanie DDP. Jednakże dla chorych i ich rodzin, a także osób pracujących z nimi, bardzo ważną sprawą jest również dostęp do informacji i rzetelnej wiedzy na ww zaburzeń. W DDP staramy się to robić na co dzień.

„… czy warto poświęcać uwagę, próbować rozmawiać z kimś, kto co chwila pyta kim jesteś? Czy warto uprawiać dla matki kwiaty w ogrodzie, jeśli ta tylko raz w ciągu kilku lat wyszła na balkon i powiedziała – bardzo ładnie, już kiedyś widziałam”

„To zdumiewające, ile Mama wciąż jeszcze rozumie. Niedawno puściłem jej kubańską muzykę cumbia, a ona na to – Piękne. […] Chciałabym cię kochać, jeśli jest w ogóle coś takiego”cytaty za David Sieveking

„Nie zapomnij mnie. O tym, jak moja mama straciła pamięć, a ja na nowo odkryłem rodziców.”