Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego

Centrum Opieki Zdrowotnej Sanitatis, Fundacja Akme oraz Spółdzielnia Socjalna Uciec dysforii od 1 września 2018 tworzą dla Państwa w Powiecie Obornickim (gmina Oborniki, gmina Rogoźno, gmina Ryczywół) Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego.

ŚCZP jest strukturą organizacyjną o zasięgu powiatowym, której celem jest zorganizowanie i koordynacja medycznej (w uzasadnionych przypadkach z dojazdem do pacjenta) i społecznej sieci oparcia dla osób w trakcie i po przebytych kryzysach psychicznych w taki sposób, żeby zapewnić wsparcie wszystkim osobom z terytorium powiatu, łącznie z leczeniem szpitalnym – ŚCZP współpracuje z oddziałem szpitalnym. ŚCZP jest strukturą organizacyjną o zasięgu powiatowym. Jego celem, jest zorganizowanie i koordynacja medycznej (w uzasadnionych przypadkach z dojazdem do pacjenta) i społecznej sieci oparcia dla osób w trakcie i po przebytych kryzysach psychicznych. Pomoc oferowana jest w taki sposób, aby zapewnić wsparcie wszystkim osobom z terytorium powiatu, łącznie z leczeniem szpitalnym – ŚCZP współpracuje z jednym z takich oddziałów.

W działaniach ŚCZP zawarte są:

 • Zintegrowane oddziaływania prewencyjno – edukacyjne. Zajmują się tym specjaliści z zakresu aktywacji zawodowej i coaching;
 • Zintegrowane świadczenia medyczne, którymi zajmują się lekarze psychiatrzy oraz psycholodzy/psychoterapeuci;
 • Zintegrowane świadczenia rehabilitacji społecznej. Pomocą w tej dziedzinie służą specjaliści animacji czasu wolnego, organizatorzy imprez integracyjnych czy też organizatorzy zajęć tematycznych.

Program kierowany jest do osób poddanych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu chorób/zaburzeń psychicznych, kryzysów życiowych czy też problemów emocjonalnych, które spełniają następujące kryteria:

 • Mają skończony 18-ty rok życia,
 • Mieszkają na terenie Powiatu Obornickiego (gminy: Oborniki, Rogoźno, Ryczywół),
 • Są osobami bezrobotnymi,
 • Są osobami biernymi zawodowo – w tym uczącymi się lub kształcącymi się,
 • Są osobami pracującymi.

Punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny ŚCZP znajduje się w Poradni Sanitatis. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00. Ponadto można zapisać się pod numerem 882 599 466.

Adresy i kontakt do partnerów obiektu:

 • Centrum Opieki Zdrowotnej Sanitatis
  ul. Piłsudskiego 64, 64-600 Oborniki
  Całodobowa infolinia interwencyjna:
  Tel.: 882 599 466 (zgodnie z art.224a KK prosimy o rozwagę w korzystaniu z infolinii)
  Mail: poradnia@sanitatis.com.pl
 • Fundacja Akme
  Biuro: ul. Naramowicka 172
  61-611 Poznań
  Tel.: 61 826 00 07
  Mail: biuro@fundacja-akme.pl
 • Klub Aktywizacji Społecznej Rogoźno
  ul. Kościuszki 55, 64-610 Rogoźno
 • Spółdzielnia Socjalna Uciec dysforii
  ul. Droga Leśna 60, 64-600 Oborniki
  Tel.: 518 79 56 65
  Mail: uciecdysforii@wp.pl

Uczestnicy projektu ŚCZP nie ponoszą żadnych kosztów leczenia/uczestnictwa. Działania ŚCZP są bezpłatne.

http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/fundusze-europejskie-opieka-blizej-pacjentow,5037393,art,t,id,tm.html?fbclid=IwAR1gv7nqwt2UrX0Gw0HyLBel1YslWnd2_5RD1zwGaRvjZ8gyWl4IoMM4EB0

Uwaga! Ilość uczestników jest ograniczona!

Wartość projektu: 2 838 775,00
Wartość dofinansowania: 2 696 836,25